جستجو در پستها

به سامانه وبلاگ کتاب ادز خوش آمدید

آخرین نظرات

هنوز نظری ثبت نشده است.

 

 

ارسال پیامک

کتاب شرمنده نباش دختر

معرفی کتاب شرمنده نباش دختر

اگر شما هم مانند زنان موفق هدف‌هایی را در سر دارید که می‌خواهید به آنها برسید خواندن این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم. این کتاب به قلم ریچل هالیس نوشته شده است که به شما کمک می‌کند به هدف‌های بزرگی که در سر دارید برسید. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی و نقد و بررسی کتاب شرمنده نباش دختر بپردازیم.

مختصری در خصوص کتاب شرمنده نباش دختر

امروزه زنان دیگر مثل قدیم نیستند و با تحصیلات و اطلاعات عالی که دارند هدف‌های کاری و اجتماعی بسیار کاملی را در سر دارند. اما باز هم با وجود تمام این‌ها باز هم زنانی وجود دارند که در عین داشتن تحصیلات عالی باز هم فکر می‌کنند هدف اصلی آنها فقط ازدواج کردن و بزرگ کردن بچه است. البته نمی‌خواهم بگویم که ازدواج‌ یا بچه‌دارشدن بد است و خوب نیست، نه. ازدواج و تشکیل خانواده در نوبت خودش بسیار خوب است اما در کتاب شرمنده نباش دختر نکته مهم این است که انتخاب همسر باید با آگاهی کامل انجام شود و‌ یک دختر خانم باید هدف‌هایی بزرگتر از یک ازدواج داشته باشد.

شما قبل از هر چیز باید به وجود خود به عنوان‌ یک انسان نگاه کنید نه فقط‌ یک زن. تمامی انسان‌ها برای پیشرفت به مواردی نیاز دارند. مثلاً تمام انسان‌ها باید شغل مناسب خود را پیدا کنند و درآمدی برای گذران زندگی خود داشته باشند. اگر شما به عنوان‌ یک زن هدفی برای پیدا کردن شغل ندارید و می‌خواهید به پدر و مادر‌ یا همسر آینده خود متکی باشید نمی‌توانید انسانی مستقل باشید و نیازهایتان را خودتان برآورده سازید. اگر زنی شجاع و مستقل هستید کتاب شرمنده نباش دختر به شما کمک می‌کند تا هدف‌های اصلی خود را بشناسید.

همه‌ی ما رویاهایی را در سر داریم. دوست داریم خانه‌ی زیباتری داشته باشیم. به اندام ایده‌آل‌تری برسیم. قرض‌های خود را پرداخت نماییم. ما ای کاش‌های زیادی را داریم که فکر می‌کنیم هرگز توانایی رسیدن به آنها را نداریم. باید این موضوع را تشخیص دهیم که رویاها و اهداف با‌ یکدیگر فرق دارند.

کتاب شرمنده نباش دختر ریچل‌ هالیس یکی از کتاب‌های پر فروش سال 2019 است. او در این کتاب به شما کمک می‌کند تا موانع دروغینی که بر سر راه اهداف شما وجود دارند را از میان بردارید.

مطالب مهمی که نویسنده در کتاب شرمنده نباش دختر بیان کرده است:

1. طبق گفته کتاب شرمنده نباش دختر نباید کسی منتظر باشد تا چیز‌ی یا موفقیتی را به صورت آماده به او تقدیم نمایند بلکه باید تمام تلاش خود را به کار گیرد و بدون توجه به قضاوت‌ها و نیش و کنایه‌های دیگران به کار خود ادامه دهد. او اشاره می‌کند که افراد موفق مبارزان خوبی هستند آنها برای رسیدن به خواسته‌های خود هر چیزی‌ یا مانعی را نادیده می‌گیرند و برای رسیدن به اهداف خود هر کاری را انجام می دهند. اگر کاری را انجام دادید و دیگران شما را مسخره کردند مهم نیست مهم این مسئله است که شما در جهت خواسته‌های خود گامی را برداشته‌اید.

2. اعتماد به نفس داشته باشید متاسفانه از همان اول خلقت کار طوری جریان‌ یافته است که گویی زن همیشه جنس دوم است و باید در رتبه دوم قرار بگیرد. بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر اگر وارد فضایی شدید و احساس کردید که به عنوان زن شما را کم توان فرض می‌کنند شما نباید به آن‌ها توجه کنید و به کار خودتان ادامه دهید. درست است که این کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌های زیادی را دارد اما اگر شما با قدرت و اقتدار رفتار کنید به همه ثابت خواهید کرد که می‌‌توانید حتی قدرتمند‌تر از مردان عمل کنید.

3. شما نیازی به تایید دیگران ندارید همواره این جمله را به‌ یاد داشته باشید. با توجه به کتاب شرمنده نباش دختر اصلاً فکر نکنید شما باید رویای خود را به دیگران توضیح دهید و دلایل خود را توجیه کنید. نه! این رویا و هدف شماست قرار نیست کسی موافق‌ یا مخالف آن باشد و مهم نیست دیگران آن را تایید می کنند‌ یا نه. رمز موفقیت این است که بدون توجه به قضاوت‌های دیگران مشغول کار خود باشید و نیازی به موافقت کسی نداشته باشید. رویایتان را خودتان دنبال کنید. این فقط مختص شما است.

بهانه‌های بی‌معنی را کنار بگذارید. در جامعه‌ی ما بهانه‌های مختلفی وجود دارند که به زنان اجازه رشد و شکوفایی را نمی دهند. بهانه‌های مختلف را در زیر توضیح می دهیم:

 1. زن که کار نمی کند: واقعا شما هم این طور فکر می‌کنید؟‌یعنی در عصر ارتباطات و تکنولوژی این بهانه را می‌آورید که زن نباید کار کند. اگر در چنین خانواده و با چنین افکاری بزرگ شده‌اید خوب بدانید که کار نکردن مساوی است با فلج بودن. شاید با خودتان فکر کنید چه اشکالی دارد اگر مرد خانه نیازهای خانم را تمام و کمال انجام می‌دهد خب بهتر است خانم بنشیند خانه و کار نکند. بنابر کتاب شرمنده نباش دختر حتی اگر مرد شما ثروتمندترین آدم دنیا باشد هم باشد توجیهی برای کار نکردن شما نیست. شما به عنوان‌ یک انسان نباید از لحاظ مالی وابسته به کس‌ یا کسانی باشید اگر هنوز از پدر‌ یا همسر خود پول تو جیبی می‌گیرید‌ یعنی نیازمند این و آن هستید و قادر به مستقل شدن نیستید.
 2. من زیاد آدم هدفمندی نیستم: اگر این بهانه شما برای کار نکردن است باید نگاهی دوباره به شخصیت و هدف وجودی خود بیندازید و به پرسش از کجا آمده‌ام؟ آمدنم بهر چه بود؟ پاسخی مورد قبول دهید. بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر اگر شما هدفی متعالی در زندگی ندارید‌ یعنی که اصلا زندگی نمی‌کنید و فقط مانند گیاهان و حیوانات غریزه‌ی خود را تطمیع می‌کنید. داشتن هدف متعالی در زندگی بسیار مهم است. اگر هدف متعالی وجود نداشته باشد افکار و رفتارهای انسان در جهت پیشرفت و تعالی صورت نمی‌گیرد.
 3. از شکست خوردن می‌ترسم: گفتن این جمله خود‌ یک شکست است. بنابر کتاب شرمنده نباش دختر شما در هر کاری امکان دارد موفق شوید‌ یا نشوید و این موضوع اصلاً مهم نیست. شکست اصلی زمانی اتفاق می‌افتد که شما اقدام به هیچ کاری نکنید و دائماً از عمل کردن به خواسته‌هایتان بترسید. جا نزنید و از شکست خوردن نترسید. موفق نشدن هم قسمتی از پیروزی است. شاید این شکست تجربه‌ای کارساز برایتان باشد.
 4. دختران خوب هیاهو به پا نمی‌کنند: شاید از بچگی در گوش شما خوانده‌اند که نباید ماجراجو باشید و باید مثل دخترهای خوب سرتان را پایین بیندازید و دنبال چیزهای جدیدی نگردید. بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر این طرز فکرها را رها کنید به دنبال آرزوهای خود بروید و گاهی سنت‌های غلط و بی‌مورد را بشکنید. شاید برای خانواده شما قبول کردن این موضوع که می‌خواهید مستقل شوید بسیار سخت باشد ولی به هر حال این اتفاقی است که باید دیر یا زود اتفاق بیفتد.

در کتاب شرمنده نباش دختر، زیچل هالیس به چند رفتار اشاره نموده که شما باید برای پیشرفت آنها را‌ یاد بگیرید. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌شود:

رفتار‌هایی که باید برای پیشرفت کردن یاد بگیرید بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر:

 1. اجازه گرفتن را کنار بگذارید: دیگر برای انجام تمام کارهایتان از کسی اجازه نگیرید. مادرتان، پدرتان، همسرتان مهم نیست این فرد چه کسی است. زمانی که شما به استقلال کافی دست پیدا کردید نباید اجازه شما دست کسی غیر از خودتان باشد. قطعاً باید با مشورت نزدیکانتان کارهای خود را انجام دهید اما اجازه ندهید کسی تسلط کامل به شما داشته باشد.
 2. جاه‌طلب باشید: بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر به داشته‌هایتان بسنده نکنید. اگر کارمند شرکتی هستید سعی کنید سال بعد پست مدیریتی را به دست بگیرید. اگر مدرک لیسانس دارید تلاش کنید تا دو سال آینده مدرک بالاتری را کسب نمایید. اگر خانه‌ای 100 متری دارید سعی کنید تا سال آینده 20 متر به آن اضافه نمایید. البته این به این معنی نیست که از داشته‌های خود لذت نبرید و دائماً ناله کنید. صرفًا باید به پیشرفت فکر کنید و از حال حاضر نیز لذت ببرید.
 3. .درخواست کمک کنید: غرور مسخره خود را کنار بگذارید. شما باید از تجربیات و علم افراد دیگر برای موفق شدن در کارتان بهره بگیرید. نباید احساس کنید خودتان‌ یک تنه قادر به انجام تمام کارها هستید. تجربه چیزی است که به راحتی نمی‌شود آن را به دست آورد. اگر شما توانایی استفاده کردن از تجربه‌های دیگران را داشته باشید چند قدم از راه خود جلو می‌افتید. پس قبل از شروع به هر کاری بنا بر کتاب شرمنده نباش دختر دنبال کسانی بروید که مطمئن هستید می‌توانند در آن کار شما را راهنمایی نمایند و از گفته‌های آنها بهره‌مند گردید.
 4. نه گفتن را‌ یاد بگیرید: بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر این مسئله‌ یک رفتار مهم است که حتماً باید آن را‌ یاد بگیرید و گرنه در زندگی به مشکلات فراوانی دچار می‌شوید. فرض کنید رئیستان از شما می‌خواهد که پروژه‌ای را در دو روز به انجام برسانید ولی شما پروژه دیگری را نیز در دست دارید و قادر به رساندن آن پروژه نمی‌باشید اما چون از رئیس خجالت می کشید توانایی نه گفتن به او را ندارید. شما پروژه را قبول می‌کنید و نمی توانید سر وقت آن را تحویل دهید. به این صورت اعتبار و توانایی شما در کار کردن زیر سوال می‌رود و افراد در مواقع بعدی نمی‌توانند به شما اعتماد کنند. بنابر این توانایی نه گفتن‌ یک مهارت مهم است که باید آن را بیاموزید.
 5. برنامه‌ریزی کنید: هر چقدر هم که اهداف بزرگ و عالی داشته باشید بدون داشتن برنامه‌ریزی صحیح نمی‌توانید به خواسته‌های خود برسید. برنامه‌ریزی کردن از اصول مهم راه‌یابی به اهداف است. برطبق کتاب شرمنده نباش دختر شما تمام مراحل و قدم‌های خود را بنویسید و برای آنها برنامه داشته باشید.
 6. با کسی تعارف نکنید: بنابر کتاب شرمنده نباش دختر افرادی که دچار استرس کاری هستند اغلب در رو دربایستی می‌مانند و در حالی که وقت کافی ندارد‌ یک ملاقات‌ یا مسئولیت کاری را قبول می‌کنند و این باعث می شود استرس کاری چند برابر شود. بهتر است اگر وقت و فرصت کافی را ندارید به جای قبول کردن کار صادقانه عذر خواهی نمایید.
 7. استفاده از زبان خنثی: ‌یادگیری استفاده از زبان خنثی و آرام در دفتر می‌تواند به کاهش اضطراب هرکسی در کار کمک کند. بهتر است جملات و صحبت‌های خود را این گونه مطرح کنید: «این همانطوری است که من فکر می‌کنم» و پایان دادن به آن، «شما چه فکر می‌کنید؟» این به افراد اجازه می‌دهد احساس کنند که آنها دارای انتخاب هستند و موجب می‌شود آنها بیشتر به شنیدن صحبت‌های شما تمایل داشته باشند: «در مورد این موضوع چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟» یا «چگونه می‌توان از این امر در آینده جلوگیری کرد؟» بر اساس کتاب شرمنده نباش دختر این روش برای حل مشکل عالی است.
 8. در تماس باشید: بر طبق کتاب شرمنده نباش دختر این غریزه انسانی است که از تماس با افرادی که باعث ناراحتی ما می‌شود جلوگیری کنیم و محل کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. شاید شما به ایمیلی که نمی‌دانید چگونه به آن پاسخ دهید جوابی ننویسسید ‌یا شاید وارد اتاقی نشوید که قبلاً در آن با همکارتان مشاجره نموده‌اید. شاید روزی که می‌دانید رئیس از شما سوالی خواهد پرسید از مهلکه فرار کنید، فرار کردن تنها‌ یک راه حل موقت است. این احساس چرخش در معده و‌ یا سایر علائم اضطراب کار شما فقط در طول زمان بدتر می‌کند زیرا بیشتر از راه دور به‌عنوان راهی برای مدیریت اختلاف، سردرگمی‌ یا سایر احساسات دشوار استفاده می‌کنید.
متن پشت جلد کتاب شرمنده نباش دختر

یک برنامه بدون شرمساری برای رسیدن به اهداف "من عاشق کسی هستم که به‌خاطر خواسته‌هایش شرمنده نیست و اجازه نمی‌دهد دیگران ناامید و منصرفش کنند."
منظورم این نیست که این افراد هرگز نترسیده‌اند، منظورم این نیست که هرگز در دام نظرات دیگران گرفتار نشده‌اند؛ نه، آنها هم انسان هستند و مثل همه ما گاه دچار نبودِ ‌اعتمادبه‌نفس شده‌اند، اما وقتی نوبت عمل فرارسیده است، شک به دلشان راه نداده و دودل نشده‌اند، فقط سرشان را پایین انداخته و بدون توجه به دیگران به کارشان ادامه داده‌اند. مبارز بی‌پروا از نظر من یعنی این؛ یعنی حاضرید برای رسیدن به خواسته‌تان-هرچیزی که هست-تلاش کنید، و منتظر نمانده‌اید تا کسی آن را دودستی تقدیمتان کند و می‌دانید که این خواسته متعلق شماست و به آن دست خواهید یافت.

می توانید برای خرید این کتاب به سایت کتاب وب مراجعه کنید.

کتاب خودت باش دختر
کتاب پس از تو

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند
Already Registered? Login Here
مهمان
پنج شنبه, 28 تیر 1403
اگر می خواهید ثبت نام کنید ، لطفا نام های کاربری ، رمز عبور و پر کنید

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ketabads.ir/

آخرین آگهی ها

از جدیدترین کتابهای ثبت شده با خبر شوید

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین کتابهای ثبت شده در ایمیل خود با خبر شوید!!!

آیا برای معرفی کتاب خود به دوستداران کتاب آماده هستید

افزودن آگهی کتاب

درباره کتاب ادز

کتاب ادز مرجعی برای معرفی کتابهای ناشران و نویسندگان به دوستداران فرهنگ و ادب و کتاب به صورت رایگان می باشد

 

افراد آنلاین

ما 76 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تمام حقوق سایت برای کتاب ادز | مرجع نیازمندیهای کتاب محفوظ می باشد