به سامانه وبلاگ کتاب ادز خوش آمدید

جستجو در پستها

آخرین نظرات

هنوز نظری ثبت نشده است.

هنگام خرید کتاب به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

هنگام خرید هر محصول فاکتورهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید. خرید کتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچند ممکن است هر فرد بنا به نیاز خود ویژگی خاصی را در خرید کتاب مدنظر داشته داشته باشد، اما می‌توان گفت که برخی از این موارد در میان همه‌ی افراد مشترک هستند. از فاکتورهای کلی و عام گرفته تا موارد جزئی و خاص. عواملی نظیر موضوع، انتشارات، قیمت، کیفیت چاپ و یا حتی ارسال رایگان کتاب به هنگام خرید آنلاین از جمله‌ای این موارد هستند. بهتر است پیش از خرید کتاب فهرستی از کتاب‌های مدنظر خود را در اختیار داشته باشید و سپس اقدام به خرید نمایید.

در این میان، یک فروشگاه‌ آنلاین کتاب به شما کمک می‌کند تا به هنگام خرید کتاب، فاکتورهای موردنظر خود را به آسانی اعمال کنید و در عین حال از مزایای خرید آنلاین کتاب نیز بهره‌مند شوید. در ادامه به بررسی تعدادی از این موارد می‌پردازیم.

نکات مهم و قابل‌توجه در خرید کتاب موضوع کتاب هنگام خرید :

موضوع کتاب در اولویت بالایی قرار دارد. ممکن است عده‌ای طرفدار کتاب‌های ادبی باشند، عده‌ای مشتاق خواندن کتاب‌های علمی باشند و عده‌ای صرفا به خواندن کتاب‌های آموزشی علاقه داشته باشند. بنابراین اولین قدم در خرید کتاب، انتخاب موضوع موردنظر می‌باشد. موضوعات در درجه‌ی اول کلی هستند و پس از انتخاب کلیت موضوع نوبت به محدود کردن آن می‌رسد. برای مثال ممکن است شما اهل خواندن کتاب‌های ادبی باشید. پس نخستین مرحله سر زدن به قفسه‌ی کتاب‌های ادبی است. از میان کتاب‌های ادبی شما می‌توانید انواع ادبی را برگزینید. مثلا رمان، یا شعر. اگر انتخاب شما شعر است مجددا باید گزینش را محدودتر کنید. می‌توانید سمت شعر کلاسیک یا نو یا حتی شعر ملل بروید. همان‌گونه که در این مثال بیان شد، موضوع کتاب مبحثی کلی است و شامل زیرمجموعه‌ می‌شود. خوشبختانه فروشگاه آنلاین کتاب این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا به آسانی در قسمت جستجو موضوع موردنظر را انتخاب کنند و کتاب مناسب را از بین نتایج انتخاب کنند.

نویسنده/ مترجم :

پس از انتخاب موضوع، انتخاب نویسنده در هنگام خرید کتاب نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیار دیده شده است که خوانندگان، پیگیر آثار نویسنده‌های موردعلاقه‌ی خود هستند و کتاب‌های آن‌ها را دنبال می‌کنند. از همین رو تعداد مشتاقانی که منتظر انتشار اثر جدید نویسنده‌ی خاصی هستند کم نیستند. نویسندگان پرطرفداری هستند که مخاطبانشان لحظه‌شماری می‌کنند تا هرچه زودتر اثر بعدی آن‌ها را مطالعه کنند. از طرف دیگر هنگامی که کتابی از یک زبان به زبانی دیگر ترجمه شده باشد، اهمیت مترجم بسیار مهم جلوه می‌کند. نقش مترجم برای بسیاری از خوانندگان کتاب با نقش نویسنده برابری می‌کند. چرا که یک ترجمه‌ی بد و ضعیف موجب دلزدگی شما می‌شود و فهم کتاب را با مشکل مواجه می‌کند. حتی ممکن است خواندن کتاب را نیمه‌کاره رها کنید. مترجمان نیز مانند نویسندگان طرفداران خاص خود را دارند. به خصوص در زمینه‌های تخصصی مانند حقوق که ادبیات خاصی را می‌طلبد. ترجمه‌ی با کیفیت عاملی به شدت موثر است که می‌تواند انتخاب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

انتشارات کتاب:

برخی از ناشران به عنوان ناشر تخصصی موضوعی خاص به شمار می‌روند. برای مثال ممکن است یک انتشارات صرفا ناشر تخصصی شعر باشد و دیگری در زمینه‌ی علوم انسانی فعالیت کند. از همین‌رو دنبال کردن آثار منتشر شده توسط یک انتشارات، می‌تواند راه‌حل خوبی برای خرید کتاب باشد. هم‌چنین ممکن است کیفیت چاپ و یا حتی طراحی‌جلد یک انتشارات دلیلی برای انتخاب کتاب‌های آن انتشارات باشد. اعتبار برخی از انتشارات ها، گاه از اعتبار نویسندگان نیز پیشی می‌گیرد؛‌ به گونه‌ای که مخاطبان حرفه‌ای بر این باورند که اکثر آثار چاپ‌ شده در نشری خاص، ارزشمند هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند. البته گاهی نیز ممکن است کتابی توسط دو انتشارات متفاوت چاپ شود. مثلا نخست توسط یک انتشارات چاپ شود و در تجدید چاپ بنا به هر دلیلی نویسنده سراغ انتشارات دیگری برود. در این مواقع عموما طرح جلد کتاب نیز ممکن است دستخوش تغییر شود. دسته‌بندی کتاب‌ها بر اساس ناشران نیز از دیگر ویژگی‌هایی است که به ویژه در فروشگاه کتاب آنلاین بسیار مورد توجه کاربران می‌باشد.

قیمت کتاب :

هرچند ارزشمندی محتوای کتاب مهم‌تر از قیمت آن است و قیمت نباید زیاد مهم باشد ولی با این‌همه نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. از همین رو خرید کتاب با تخفیف گزینه‌ی جذاب و وسوسه‌کنند‌ه‌ای برای بسیاری از خریداران کتاب به شمار می‌رود. در فروشگاه آنلاین کتاب نیز می‌توانید از این تخفیفات استفاده کنید. گاهی اوقات نیز با خرید کتاب از یک فروشگاه، تخفیفی برای خریدهای بعدی شما در نظر گرفته می‌شود و یا با استفاده از یک کد تخفیف، می‌توانید خرید کتاب با تخفیف را نیز تجربه کنید.

قطع کتاب:

این ویژگی را هم می‌توان جزو ویژگی‌های بسیار موردتوجه دسته‌بندی کرد. چرا که به هنگام خرید کتاب بارها پیش آمده است که افراد به دلیل قطع بزرگ کتاب و مشکل در حمل‌و‌نقل و جا‌به‌جایی آن، از خرید کتاب سرباز زده و حتی به نسخه‌های Pdf روی آورده‌اند. گاهی چندین قطع مختلف از یک کتاب چاپ می‌شود و این موجب بالا رفتن قدرت انتخاب شما می‌شود.

رده سنی کتاب :

هر کتابی برای هر رده‌ی سنی مناسب نیست. با توجه به سن مخاطبان، می‌توان کتاب مناسب با رده‌ی سنی آن‌ها را انتخاب کرد. از همین رو هنگام خرید کتاب به خصوص برای کودکان یا نوجوانان باید بسیار به این مورد توجه کرد. اطلاعات مربوط به رده‌ی سنی در قسمت شناسنامه‌ی کتاب موجود است و به راحتی می‌توانید با ورق زدن صفحات نخست کتاب، آن‌ را مشاهده کنید. اگر قصد خرید آنلاین کتاب را دارید، همان‌گونه که در تصویر زیر مشخص است می‌توانید این اطلاعات را تحت عناوینی نظیر معرفی محصول یا مشخصات کتاب داخل سایت مشاهده نمایید. اطلاعات مفید دیگری نیز در این بخش موجود است که می‌توانند جزو فاکتورهای مهم باشند که در ادامه به آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

کیفیت چاپ کتاب :

کیفیت چاپ و هم‌چنین جنس کاغذ ممکن است فاکتوری مهم برای دسته‌ای از افراد باشد. هستند کسانی که وسواس خاصی درباره‌ی این‌گونه مسائل دارند و کیفیت بالای چاپ برایشان بسیار اهمیت دارد. خوانا بودن و استحکام کاغذ استفاده شده در کتاب از عواملی است که برای عده‌ای اهمیت دارد. البته فراموش نکنید که جنس کاغذ بر قیمت تمام‌شده‌ی کتاب به صورت مستقیم موثر است و از این رو بسیاری از انتشارات ترجیح می‌دهند به جای تمرکز بر کیفیت کاغذ و چاپ، قیمت نهایی را پایین نگه دارند.

جلد کتاب :

یکی از مواردی که به طول عمر کتاب مربوط است جنس جلد کتاب است. جلدهای سخت یا به اصطلاح گالینگور علاوه بر دوام بالایی که دارند، زیبایی ظاهری کتاب را نیز دوچندان می‌کنند و حتی گاهی می‌توانند به عاملی تبدیل شوند که خرید کتاب بر اساس آن انجام شود. به خصوص زمانی که به دنبال هدیه‌ای نفیس هستید می‌توانید کتاب‌هایی با جلدهای سخت و نفیس و زرکوب را انتخاب کنید. از طرفی دیگر کتاب‌هایی با جلد شومیز نیز وجود دارند. این جلد که بیشتر در کتاب‌های درسی استفاده می‌شود حمل‌ونقل آسان‌تری دارد و شاید بتوان گفت همین جلد نازک و انعطاف‌پذیر برای برخی افراد خوشایندتر از جلدسخت باشد.

نوبت چاپ :‌

این مورد از آن ویژگی‌هایی است که برخی افراد روی آن بسیار متمرکز هستند. برای عده‌ای بسیار مهم است که چاپ نخست کتاب‌ها را خریداری کنند. این ویژگی عموما برای افراد مجموعه‌دار مهم‌تر است. چاپ اول‌ها ممکن است بعد از مدتی حتی با قیمتی بسیار بالاتر به فروش بروند. از طرف دیگر برخی ترجیح می‌دهند که چاپ‌های جدیدتر را تهیه کنند تا اگر اصلاحاتی صورت گرفته است، از آن بی‌نصیب نمانند.

ویرایش کتاب :

پیرو مورد قبلی، می‌توان ویرایش را نیز مدنظر قرار داد. هنگامی که کتابی در چاپ‌های بعدی ویرایش می‌شود ممکن است اصلاحات مفیدی در آن صورت گیرد و همین امر نکته‌ای مثبت تلقی می‌شود. در برخی از کتاب‌ها به خصوص کتب دانشگاهی دیده می‌شود که چاپ‌های مختلف یک کتاب تا چه مقدار با هم متفاوت هستند. پس به هنگام خرید کتاب به این موضوع نیز باید توجه کنید.

نیاز شما : مهمترین دلیل خرید کتاب :

گاهی پیش می‌آید که بنا به دلایلی نیاز به خواندن یک کتاب دارید. ممکن است مطالعه‌ی یک کتاب در راستای تکالیف درسی شما باشد یا به منظور آن‌چه که در شغل خود بدان نیاز پیدا کرده‌اید. یا حتی ممکن است برای بالا بردن آگاهی در زمینه‌ای خاص نیاز به مطالعه‌ی کتابی داشته‌اید. از این رو نیاز و احتیاج به مطالعه‌ی یک کتاب می‌تواند عاملی باشد که هنگام خرید باید بدان توجه شود.

میزان فروش یک کتاب :

در زمانی که تهیه و انتشار کتاب نسبت به سالیان پیش بسیار آسان‌تر شده است، کتاب‌های پرفروش نیز در میان خوانندگان جای خود را باز کرده‌اند. هر از گاهی بخت و اقبال با کتابی یار می‌شود و آن کتاب در ردیف پرفروش‌ترین‌های ماه یا حتی سال قرار می‌گیرد و این امر موجب ترغیب خوانندگان می‌شود. هنگام خرید آنلاین کتاب نیز می‌توانید آمار پرفروش‌ها را مشاهده کنید و در صورت رضایت، این عامل را نیز در خرید کتاب دخیل کنید.

ظاهر کتاب:

کم پیش نیامده که طرح روی جلد کتاب و یا ظاهر کتاب چنان با ظرافت و زیبایی شکل گرفته است که منجر به خرید کتاب شده است. این اتفاق مخصوصا در کتاب‌های مخصوص کودکان بسیار به چشم می‌خورد و با اندکی جستجو متوجه می‌شوید که کتاب‌های کودکان چه طرح‌هایی دارند و گاه در اشکال متنوعی منتشر می‌شوند تا کودکان را به کتاب‌خوانی ترغیب کنند.

ارسال رایگان کتاب :

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که از طریق فروشگاه اینترنتی کتاب اقدام به خرید می‌کنید، می‌توانید سایت‌هایی را بیابید که این امکان ویژه را برای شما در نظر گرفته‌اند و شما هر تعداد کتابی را که بخواهید، بدون پرداخت هزینه‌ی ارسال، در زمان مقرر دریافت خواهید کرد. با این تفاسیر ارسال رایگان کتاب نیز برای بعضی از خریداران جزو فاکتورهای خرید کتاب محسوب می‌شود.

فاکتورهای موثر در خرید کتاب بسیار متنوع و زیادند. از میان مواردی که در بالا به آن اشاره شد برخی بسیار عام و رایج هستند و ممکن است برخی دیگر بسیار جزئی باشند. در ضمن ترتیب اهمیت این موارد ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. ممکن است فردی هیچ‌یک‌ از این فاکتورها را در نظر نگیرد و شخصی دیگر با وسواس بسیار، تمام این موارد را مدنظر قرار دهد و دیگری تنها با معیارهای مخصوص خودش اقدام به خرید کتاب کند.

یک فروشگاه اینترنتی کتاب موارد دیگری نیز برای شما فراهم می‌آورد تا به کمک آن‌ها انتخاب بهتری انجام دهید. مثلا می‌توانید به آسانی خلاصه‌ای از کتاب موردنظر را در سایت مطالعه کنید و یا حتی از نظرات سایر کاربران در مورد آن کتاب مطلع شوید که ممکن است تا حد زیادی در انتخاب شما موثر باشد. گاه نیز پیشنهادات صورت گرفته از جانب سایت فروشگاه ممکن است چندان جذاب به نظر آید که شما را وسوسه کند تا اقدام به تهیه‌ی آن کتاب نمایید. این موارد را به راحتی می‌توانید در خرید آنلاین کتاب مدنظر قرار دهید که البته در خرید فیزیکی ممکن است نتوانید به همین آسانی آن‌ها را به کار ببندید.

هر‌ آن‌چه در بالا گفته شد می‌تواند راهنمایی جامع باشد که شما را در امر خرید کتاب یاری کند. کتاب، این تنها همدم همیشگی را فراموش نکنید.

چگونه کتاب بخریم؟ راهنمای جامع خرید کتاب
خرید اینترنتی کتاب از کجا شروع شد؟

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند
Already Registered? Login Here
مهمان
یکشنبه, 03 مهر 1401
اگر می خواهید ثبت نام کنید ، لطفا نام های کاربری ، رمز عبور و پر کنید

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ketabads.ir/

آخرین آگهی ها

از جدیدترین کتابهای ثبت شده با خبر شوید

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین کتابهای ثبت شده در ایمیل خود با خبر شوید!!!

آیا برای معرفی کتاب خود به دوستداران کتاب آماده هستید

افزودن آگهی کتاب

درباره کتاب ادز

کتاب ادز مرجعی برای معرفی کتابهای ناشران و نویسندگان به دوستداران فرهنگ و ادب و کتاب به صورت رایگان می باشد

 

افراد آنلاین

ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تمام حقوق سایت برای کتاب ادز | مرجع نیازمندیهای کتاب محفوظ می باشد