به سامانه وبلاگ کتاب ادز خوش آمدید

جستجو در پستها

آخرین نظرات

هنوز نظری ثبت نشده است.

اولین اصل در معرفی کتاب : چه کتابی بخوانیم که به دردمان بخورد؟

برای شروع هر کاری لازم است که پیش‌نیازهایی را آماده کنیم. در مورد شروع فرآیند مطالعه‌ی کتاب اولین سوالی که پیش می‌آید این است: چه کتابی بخوانیم؟ پاسخ به این سوال کمی سخت است. به طور کل معرفی کتاب مسئولیتی سنگینی است که تیم تحقیق و مدیریت کتاب وب با تکیه بر بیش از 2 دهه تجربه کاری در زمینه فروش و انتشار کتاب تصمیم گرفته است در این مسیر خطرناک قدم بردارد و شما را با برترین کتاب‌های هر ژانر آشنا کند.

حوزه‌ی مطالعاتی مورد نظر یا مورد علاقه‌ی خود را انتخاب نمایید

بگذارید یک گام به عقب برگردیم و یک پرسش‌ مهم‌تر را مطرح کنیم. چرا باید کتاب بخوانیم؟ فواید کتاب خواندن چیست؟ افرادی که کتاب می‌خوانند به چه چیزهایی دست پیدا می‌کنند؟ اگر بخواهیم این سوالات را ادامه دهیم، یک فهرست بلندبالا خواهیم داشت. فهرستی پر از سوالاتی که شاید ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. تمام این موارد باعث شد که به فکر تهیه مقاله‌ای بیفتیم و این سوالات مهم را پوشش دهیم. حتی اگر این مطلب کمک زیادی هم به شما نکند، جرقه‌ای را در ذهن‌تان ایجاد خواهد کرد که شما را راهنمایی می‌کند. بیایید با هم این مسائل را بررسی کنیم..

اهمیت کتاب خواندن در چیست و چرا کتاب وب تا این حد در معرفی کتاب وسواس به خرج می‌دهد؟

اولین گام برای شروع هرکاری این است که به فلسفه‌ی آن پی ببریم. پیش از شروع کتاب خوانی هم لازم است دلیل این کار را بدانیم. قطعا شما هم هدفی از این کار دارید. حتی اگر برای پر کردن اوقات فراغت خود به کتاب پناه آورده‌اید، این خود می‌تواند دلیل قابل‌قبولی باشد. مگر نه این‌که کتاب دوست ماست؟‌ چه چیزی بهتر از گذراندن ساعات فراغت در کنار یاران و دوستان؟

اما به راستی اهمیت کتاب خواندن در چیست؟ به عقیده‌ی بسیاری از افراد کتاب خواندن مهم است چون به افکار آدمی بال و پر می‌دهد. به ما درس زندگی می‌آموزد و ما را به فردی مجرب تبدیل می‌کند. هم‌زمان ذهن‌مان هم پویا و فعال خواهد ماند و ممکن است در تنگناهای زندگی یاد جمله‌ای از یک کتاب بیفتیم و نور امید در دل‌مان بدرخشد.

شاید اصلا بتوان گفت مهم نیست چه کتابی بخوانیم، در درجه‌ی اول تنها مهم است که بخوانیم. افراد زیادی هستند که عقیده دارند هر کتابی ارزش یک‌ مرتبه خواندن را دارد. کاری به درست یا غلط بودن این جمله نداریم. اما حتی اگر یک کتاب بد را هم بخوانید، در آن صورت قادر خواهید بود کتاب خوب را از بد تشخیص دهید. می‌بینید؟ حتی خواندن کتاب بد هم اهمیت دارد البته اینجاست که همراهمی یک فرد کتابخوان با شما اهمیت پیدا می‌کند. فردی خبره و آشنا در زمینه کتاب می‌تواند با معرفی کتاب هایی که ارزش خواندن دارند به شما در نیل به اهدافتان کمک کند.

فواید کتاب خواندن کدام‌اند؟

فارغ از لذتی که کتاب خواندن با خود به همراه دارد، می‌توان فواید بی‌شماری را برای آن مطرح کرد.در ادامه قصد داریم 11 مورد از مهم‌ترین فواید کتاب خواندن را که در تصمیم‌گیری‌های کتاب وب برای معرفی کتاب دخیل بودند را به شما معرفی کنیم.

 1. کتاب خواندن باعث تحرک ذهنی و ورزش مغزی می‌شود. می‌پرسید چه کتابی بخوانیم تا به این هدف دست پیدا کنیم‌؟ پاسخ ساده است. هر کتابی این قابلیت را دارد که ذهن شما را درگیر کند. داستان، فلسفه، تاریخ، سیاست، هنر و ... همه و همه عملکردهای شناختی ذهن را تحریک می‌کنند. زمانی که بر روی متن کتاب تمرکز می‌کنید، تمام ذهن خود را به کار می‌گیرید تا به مفهومی از آن نوشته دست پیدا کنید و این تخصص ماست که در معرفی کتاب شما را یاری کنیم.
 2. کتاب خواندن دانش لغوی را افزایش می‌دهد. زمانی که از یک کتاب خوان می‌پرسید چه کتابی بخوانیم که مفید باشد، او اول از شما می‌خواهد هدف‌تان را از کتاب خوانی بیان کنید. جالب است بدانید که حتی اگر گسترش دایره‌ی واژگان در فهرست اهداف شما نباشد، باز هم ناخودآگاه این اتفاق می‌افتد.
 3. کتاب خواندن شما را آرام می‌کند. اصلا شاید این مورد یکی از مهم‌ترین فواید کتاب خواندن باشد. دیگر چه چیزی مهم‌تر از این‌که هم مطالعه کنید و لذت ببرید؛ و هم استرس و اضطراب را از خود دور کنید؟ (یکی از فاکتورهای مهم در برنامه معرفی کتاب کتاب وب همین گزینه است)
 4. اگر افسرده هستید به جای آن‌که مدام بپرسید چه دارویی بخوریم بهتر است بپرسید چه کتابی بخوانیم تا افسردگی دست از سرمان بردارد. حقیقتا کتاب خود مانند یک روان‌شناس می‌تواند تسکین‌دهنده‌ی آلام شما باشد.
 5. بهبود حافظه و تمرکز بیشتر و بهتر هم که دیگر نیازی به توضیح ندارد. همه با این فایده‌ی کتاب خوانی آشنایی دارند.
 6. همان‌طور که کتاب خواندن دایره‌ی واژگانی شما را گسترش می‌دهد، مهارت‌های نوشتن را نیز تقویت می‌کند. اما چه کتابی بخوانیم تا به این مهم دست پیدا کنیم؟ سعی کنید به سراغ ادبیات بروید. حتی اگر قرار است نویسنده‌ی مطبوعات شوید، لازم است که از اصول و قواعد نگارش پیروی کنید. کتاب‌های ادبی بهترین مرجع برای این امر هستند.
 7. کتاب خواندن رابطه‌ی مستقیمی با قدرت تخیل دارد. همان‌قدر که نویسنده در تخیلات خویش دنیایی خیالی را خلق می‌کند، شما هم با قدرت تخیل خود وارد این دنیا می‌شوید.
 8. یادتان می‌آید که چند خط بالاتر گفتیم کتاب مانند یک روان‌شناس است؟ این هم یک شاهد دیگر: کتاب خواندن ساعات خواب شما را منظم می‌کند. شروع کتاب خوانی گامی مهم برای اصلاح برنامه‌ی خواب به شمار می‌رود.
 9. حتی اگر هیچ‌کدام از فواید کتاب خواندن را که تا کنون اشاره کردیم قبول نداشته باشید، نمی‌توانید منکر آن شوید که کتاب خواندن سرگرمی بسیار مناسبی است. مخصوصا در ایامی که مجبورید به هر دلیلی در خانه بمانید.
 10. کتاب بخوانید تا شاد شوید! کتاب خواندن روزتان را می‌سازد. روحیه‌ی شما را تقویت می‌کند و شما را برای شروع روزی خوب آماده می‌کند. در برنامه معرفی کتاب سایت کتاب وب دسته بندی کاملا مستقل برای معرفی کتاب های روانشناسی و موفقیت که‌ می‌توانند ذهنتان را آرام کنند و شما را به خوشحالی عمیق درونی ببرند اختصاص داده شده است.
 11. این مورد را در آخر بیان می‌کنیم ولی شاید در میان فواید کتاب خواندن از باقی موارد مهم‌تر باشد. رشد ذهنی مسئله‌ای است که در پی کتاب خواندن اتفاق می‌افتد. به این ترتیب قادر خواهید بود با دیدی متفاوت و عمیق‌تر به همه‌چیز نگاه کنید؛ به اطراف‌تان، به زندگی و به آدم‌هایی که دوروبرتان هستند. این همان مسئله‌ای است که ما را در معرفی کتاب دچار وسواس می‌کند. هر کتابی که شما می‌خوانید می‌تواند زندگیتان را دگرگون کند و شما را وارد دنیای جدید کند.
برای شروع چه کتابی بخوانیم و به چه نیاز داریم؟

داریم از پیش‌نیازهایی حرف می‌زنیم که برای شروع کتاب خوانی لازم هستند. قطعا همه می‌دانند که برای خواندن کتاب باید سواد داشته باشند. حتی بهتر است برای کودکانی که هنوز سواد ندارند هم کتاب بخوانید و آن‌ها را علاقه‌مند کنید.

پیش از آن‌که تصمیم بگیریم چه کتابی بخوانیم، باید محیط مطالعه را مهیا کنیم. محیطی که پر از سروصدا و تردد است هرگز برای کتاب خواندن توصیه نمی‌شود. به همین دلیل است که افراد ترجیح می‌دهند به کتاب‌خانه مراجعه کنند. هرچند نمی‌توان هر روز برای مطالعه به کتاب‌خانه رفت و این کار دشوار است. برای این‌که بتوانید برنامه‌ی روزانه‌ی مطالعه‌ی خود را اجرا کنید و با پویش معرفی کتاب سایت کتاب وب همراه باشید می‌توانید هر شب ساعتی قبل از خواب خود را به کتاب خواندن اختصاص دهید. در ساعات پایانی شب، محیط آرام‌تر است و شما می‌توانید پس از خواندن چند صفحه خوابی آسوده را تجربه کنید.

تمرکز عامل مهم دیگری است که از پیش‌نیازهای کتاب خواندن به شمار می‌رود. تا تمرکز نداشته باشید یک خط هم نمی‌توانید بخوانید. سعی کنید عوامل پرت‌کننده‌ی حواس مانند موبایل و کامپیوتر را دور کنید و به دور از هر گونه عامل مزاحم کتاب خواندن را آغاز کنید.

فراموش نکنید پیش از شروع کتاب خوانی،‌ مشخص کنید که چه کتابی می‌خواهید بخوانید. اگر قرار است یک کتاب آموزشی بخوانید به سطح آن توجه کنید. چرا که شاید لازم باشد پیش از مطالعه، اطلاعاتی را در خصوص موضوع جمع‌آوری کنید.

نمی‌دانیم چه کتابی بخوانیم!

ممکن است سردرگم شده باشید و مدام در پی یافتن پاسخ این پرسش باشید که: چه کتابی بخوانم. نگران نباشید، شما تنها انسان روی کره‌ی خاکی نیستید که با این پرسش چالش‌برانگیز مواجه شده‌اید. حتی شاید بارها اقدام به شروع کتاب خوانی کرده باشید و در همان ابتدای راه انگیزه‌ی خود را از دست داده باشید. علاوه بر شما افراد بسیاری نیز به این وضع دچار شد‌ه‌اند. یکی از دلایل این امر می‌تواند این باشد که کتاب خوبی را برای شروع انتخاب نکرده‌اند و این بزرگترین دلیل برای ما است که اقدام به معرفی کتاب کرده‌ایم . ما می‌خواهیم با معرفی کتاب‌هایی که می‌توان روی آ‌ن‌ها حساب کرد شما را با دنیای کتاب‌خوانی آشنا کنیم و با همین تصمیم و کار دین و مسئولیت خود را نسبت به جامعه ایران ادا کنیم.

وقتی کسی برای معرفی کتاب به ما مراجعه می‌کند پیش از هر سوالی از او می‌پرسیم که به چه حوزه‌ای علاقه دارد، به همین دلیل هم هست که در ابتدای این صفحه از شما پرسیدیم به چه حوزه‌ای علاقه دارید تا شما را به سمت مطالب تخصصی همان ژانر هدایت کنیم.

پس برای این‌که بدانیم چه کتابی بخوانیم، باید اول علایق و سلایق خود را مشخص کنیم. البته در بسیاری از موارد، مطالعه در راستای اهداف آموزشی صورت می‌پذیرد. از همین رو باید به نیازهای خود توجه کنید تا بتوانید بهترین کتاب‌های موجود را انتخاب کنید.

انواع ژانرهای کتاب

زمانی که به دنبال انتخاب یک کتاب مناسب برای شروع کتاب خوانی هستیم، به منظور جلوگیری از سردرگمی بهتر است مرحله به مرحله پیش برویم. مقصود از این حرف چیست؟‌ کتاب خوان‌های حرفه‌ای در کتا‌ب‌خانه‌ی خود دسته‌بندی موضوعی دارند. آن‌ها کتاب‌های ادبی را در یک بخش می‌گذارند. کتاب‌های تاریخی را در جایی دیگر و کتاب‌های آموزشی را نیز در قسمتی دیگر قرار می‌دهند. حرفه‌ای ها شاید با رمان و ادبیات شروع کرده باشند، شاید با فلسفه و یا تاریخ. باز هم پای علاقه و نیاز به ماجرا باز می‌شود.

به این ترتیب کار برایتان آسان‌تر خواهد بود. راحت‌تر می‌توانید حوزه‌ی مطالعاتی خود را انتخاب کنید. ژانرهای مختلف کتاب به شما کمک می‌کنند که مسیر خود را برای شروع کتاب خوانی آسان‌تر بیابید. اگر ژانر درست را انتخاب کنید، مطمئن باشید تا آخر عمر کتاب خوان باقی می‌مانید.

روش‌های کتاب خواندن ‌کدام‌اند؟

پاسخ به این پرسش نیازمند زمانی طولانی است. اما به طور کلی چند روش برای کتاب خواندن وجود دارند.

یکی از مطرح‌ترین روش‌های موجود نوت‌برداری است. به کمک نوت‌برداری می‌توانید مفاهیم کلیدی را بهتر به خاطر بسپارید. این روش به ویژه برای مطالعه‌ی کتاب‌های آموزشی و درسی بسیار مناسب است. البته یادداشت‌برداری خود مبحثی گسترده است که تکنیک‌های خاصی دارد.

در این میان شاید عده‌ای هم‌زمان با شروع کتاب خوانی تکنیک‌های تندخوانی را نیز فرا بگیرند. این نیز یکی دیگر از روش‌های مطالعه است که اکنون افراد زیادی به آن روی آورده‌اند. درست مانند نوت‌برداری، این شیوه هم تکنیک‌ها و اصول خاص خود را دارد.

اما فارغ از این شیوه‌ها برخی به سراغ Skimming و Scanningمی‌روند. این دو تکنیک مطالعه از جمله تکنیک‌های مطرحی هستند که در دنیا تدریس می‌شوند. در اسکیمینگ متن را سریع می‌خوانید تا به یک شمای کلی از آن دست پیدا کنید. مثلا عنوان و یا پاراگراف‌های اول و آخر را مطالعه می‌کنید. در اسکنینگ نیز تندخوانی می‌کنیم، اما تفاوت آن با Skimming این است که جزئیات داخل متن هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

چه کتابی بخوانیم؟

این پرسشی سخت و در عین حال آسان است. قرار است اینجا به معرفی کتاب بپردازیم. اجازه دهید به یک ضرب‌المثل معروف انگلیسی اشاره کنیم که می‌گوید کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید. اگر شیفته‌ی طرح جلد کتابی شدید، آن را بردارید و ورق بزنید. شاید محتوای داخل کتاب به درد شما نخورد. اگر این شیوه را پیش بگیرید و تنها بر اساس ظاهر کتاب، اقدام به خرید کنید، پس از مدتی کتاب‌خانه‌ای خواهید داشت که از لحاظ ظاهری زیباست ولی حقیقت آن است که هیچ ارزش دیگری برای شما ندارد.

اگر نمی‌دانیم چه کتابی بخوانیم، نباید تنها بر اساس ظاهر کتاب انتخاب کنیم (البته کتاب‌هایی وجود دارند که در کنار طرح جلد زیبا، مطالبی فوق‌العاده ارزشمند هم دارند). ا ما مشورت کنید و از ما بپرسید. نمی‌توانید به زور خود را به مطالعه‌ی یک ژانر خاص محدود کنید. مثلا اگر می‌بینید دوستان‌تان تاریخ می‌خوانند تنها برای فخرفروشی به سراغ مطالعه‌ی تاریخ نروید. اگر واقعا قصد دارید در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید و با دوستان خود مباحثی مفید داشته باشید، آن‌گاه می‌توانید به سراغ این کتاب‌ها بروید.

بهترین کتاب‌های جهان؛ انتخابی خوب برای شروع کتاب خوانی

بارها در طی این مطلب در پاسخ به پرسش «چه کتابی بخوانیم؟» موضوع را از زوایای مختلف بررسی کردیم. اما هرگز پاسخ مشخصی به این سوال ندادیم. اما اگر هنوز هم در یافتن پاسخ این سوال با مشکل مواجه هستید، می‌توانید با بهترین کتاب‌های جهان شروع کنید. بعضی از کتاب‌ها آن‌قدر مطرح هستند که حتی افرادی که کتاب خوان نیستند هم نام آن‌ها را شنیده‌اند. بله، از همین کتاب‌ها برای شروع کتاب خوانی کمک می‌گیریم . برنامه معرفی کتاب خود را بر همین اصل استوار خواهیم کرد.

اما چه مزیتی در این سبک مطالعه وجود دارد؟ حقیقت آن است کتابی که با اقبال عمومی مواجه شده است و یا حتی در طول سالیان، نام آن هم‌چنان بر سر زبان‌هاست می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شروع باشد. چنین کتاب‌هایی در سرتاسر دنیا خوانده شده‌اند. افراد بسیاری از خواندن و مطالعه‌ی آن‌ها لذت برده‌اند. کتاب‌هایی که گستره‌ی وسیعی از سلایق مختلف را پوشش داده‌اند، قطعا آن‌قدر قدرت‌مند هستند که شما را نیز راضی کنند.

پس برای این‌که دیگر مدام نپرسیم که چه کتابی بخوانیم، بهتر است دست به کار شویم و سراغ لیست‌های معرفی کتاب سایت کتاب وب رویم.

کلام پایانی

آن‌چه در این مقاله خواندید، صرفا جمع‌آوری مطالبی بود که شاید بسیاری از شما پیش‌ از این هم به آن‌ها واقف بوده‌اید. در طول این مقاله کوشیدیم به طرق مختلف به سوالاتی نظیر چه کتابی بخوانیم؟ از کجا شروع کنیم؟ با چه روشی مطالعه کنیم؟ برای مطالعه به چه پیش‌نیاز‌های احتیاج داریم و مواردی از این دست، پاسخ‌های مفیدی بدهیم.

اگر هم‌چنان مشتاق به شروع کتاب خوانی هستید، جای درستی آمده‌اید. کتاب وب به شما کمک می‌کند تا مسیر خود را پیدا کنید و در این راه گام‌ بردارید. 

اگر ازدواج کرده‌اید نخوانید: خیانت در آثار ادبی
ترس‌ها و تردید‌ها هنگام خرید کتاب

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند
Already Registered? Login Here
مهمان
یکشنبه, 03 مهر 1401
اگر می خواهید ثبت نام کنید ، لطفا نام های کاربری ، رمز عبور و پر کنید

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://ketabads.ir/

آخرین آگهی ها

از جدیدترین کتابهای ثبت شده با خبر شوید

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین کتابهای ثبت شده در ایمیل خود با خبر شوید!!!

آیا برای معرفی کتاب خود به دوستداران کتاب آماده هستید

افزودن آگهی کتاب

درباره کتاب ادز

کتاب ادز مرجعی برای معرفی کتابهای ناشران و نویسندگان به دوستداران فرهنگ و ادب و کتاب به صورت رایگان می باشد

 

افراد آنلاین

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تمام حقوق سایت برای کتاب ادز | مرجع نیازمندیهای کتاب محفوظ می باشد